Natalia

Nigdy nie chciałam mieć dzieci. Wyemigrowałam z Polski po studiach, i będąc pracownikiem humanitarnym, mobilność i wolność są dla mnie nie tylko wartościami, ale konkretnym wyborem stylu życia.

Zaszłam w ciążę w wieku lat osiemnastu, tuż po rozpoczęciu studiów. Używałam prezerwatyw. Mój dziadek był ginekologiem i dzięki jego koneksjom znalazłam bardzo drogiego, ale i bardzo dobrego lekarza. Połowę kosztów pokrył mój ówczesny, dwa lata ode mnie starszy chłopak, który uszanował moje prawo wyboru. Moi rodzice byli siłą rzeczy poinformowani, i ich niebywale emocjonalna reakcja bardzo mnie zaskoczyła, bo – tak przynajmniej mi sie wydawało – pochodzę z liberalnej rodziny. Moj ojciec powiedział mi, że gdybym nie była pełnoletnia, to on powziąłby za mnie decyzję, i nie byłoby to przerwanie ciąży. Moja matka płakala histerycznie. Całe szczęście decyzja należała do mnie, i nigdy jej nie żałowałam. Po zabiegu poczułam po prostu olbrzymią ulgę.

Drugi raz zaszłam w ciążę w Wielkiej Brytanii, mając dwadzieścia pięć lat. Lekarz przepisał mi pigułki antykoncepcyjne dla nastolatek, i specyfik nie zadziałał. Aborcja jest w Anglii legalna i bezpłatna, ale jak sie okazało, poziom opieki medycznej jest tragiczny. Tabletki poronne nie zaskutkowały, i musiałam poddać się łyżeczkowaniu. Opieka lekarska w pół-sprywatyzowanym ośrodku Marii Stopes w Południowym Londynie była okropna; pielęgniarki pytały mnie, czy w ogole znam mężczyznę, z którym zaszłam w ciążę, komentowały, że jestem nieodpowiedzialna itd. Nie rozumiem, dlaczego osoby o poglądach anty-aborcyjnych w ogóle pracują w takiej klinice. Bardzo krwawiłam po zabiegu i wylądowałam w szpitalu bliska śmierci. Mój partner dosłowanie podnosił mnie omdloną z podłogi. Ale, powtórzę, nigdy nie żałowałam i tej decyzji. Moją jedyną reakcją było znów ogromne poczucie ulgi.

Myślę, że należy podkreślić, że każda kobieta inaczej doświadcza zabiegu przerwania ciąży. Dla mnie był to bardzo nieprzyjemny ale konieczny zabieg lekarski.

#MiałamAborcję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *