Strona #MiałamAborcję powstała w odpowiedzi na milczenie, strach i wstyd, które towarzyszą osobom decydującym się na przerwanie ciąży w Polsce, a także na mity, które narosły wokół tematu aborcji i od ponad 23 lat są konsekwentnie utrwalane w świadomości społecznej. Strona #MiałamAborcję jest bezpieczną przestrzenią dla kobiet, które chcą podzielić się swoimi doświadczeniami – przestrzenią, w której nie będą oceniane, znajdą zrozumienie i solidarność.

Pomysł narodził się po nagonce na Natalię Przybysz, która właśnie zdecydowała się przerwać milczenie i publicznie opowiedzieć swoją historię. Niestety, lawina pogardy, która wylała się na nią po opublikowaniu wywiadu, pokazała, że – mimo trwających od wielu miesięcy protestów i wzmożonej walki o prawa kobiet w Polsce – w naszej świadomości niewiele się zmieniło. Zmieńmy sposób myślenia i mówienia o aborcji. Niech tych manifestów będzie więcej, by pokazać, że aborcja jest nieodłączną częścią naszego życia. Jest i będzie.

W Polsce aborcja od wielu lat stanowi temat tabu. O aborcji się nie mówi, a jeśli już – w dyskursie publicznym, w rozmowach ze znajomymi czy w mediach społecznościowych – ten temat pojawia się w kontekście obrony prawa antyaborcyjnego z 1993 r. Tymczasem wg badań CBOS co 4 kobieta w Polsce przerwała ciążę przynajmniej raz w życiu. I tylko kilka procent tych osób zrobiło to ze względu na uszkodzenie płodu, zagrożenie życia kobiety czy gwałt. Większość z NAS zrobiła to, bo po prostu nie chciała mieć dzieci – w ogóle, albo w tamtym momencie. Z różnych powodów.

Zachęcając kobiety do dzielenia się swoimi historiami, chcemy zwrócić uwagę na to, że te doświadczenia są bardzo różnorodne. Powodów przerwania ciąży jest bardzo dużo – tyle, ile kobiet decydujących się na aborcję. Każdy powód jest inny, indywidualny i każdy powód jest dobry i słuszny, dopóki jest wyborem kobiety. Za każdym wyborem stoi indywidualny powód, którego nie zrozumie NIKT inny poza osobą, która tego wyboru dokonuje.

Doświadczenie aborcji jest – wbrew pozorom – dość powszechne. To nie jest jednostkowa historia  piosenkarki czy aktorki. 5 mln kobiet w Polsce dokonało aborcji. Aborcja może być doświadczeniem naszej siostry, matki, babki, przyjaciółki, szwagierki, ekspedientki w sklepie, nauczycielki naszego dziecka, koleżanki z pracy – osoby publicznej i zupełnie nieznanej, osoby wierzącej i niewierzącej, matki i osoby bezdzietnej, osoby z doświadczeniem bycia kobietą. Aborcja może być doświadczeniem każdej z nas.

Chcemy również pokazać, że decyzji o przerwaniu ciąży towarzyszą różne emocje – te decyzje mogą być trudne, ale nie muszą się wiąząć z traumą. Wg badań Uniwersytetu Kalifornijskiego 95% kobiet nie żałuje swojej decyzji o przerwaniu ciąży, wiele z nich odczuwa ulgę i spokój. I o tych różnych emocjach chcemy głośno mówić. Nie musimy mieć „wystarczajaco dobrego” powodu, by zdecydować się na aborcję. Nie musimy być straumatyzowane tą decyzją. Nie musi nam być przykro. Nie musimy się swoich decyzji wstydzić i komukolwiek z nich tłumaczyć.

Wiele kobiet, które mają za sobą doświadczenie aborcji, mówi, że nie miały i nadal nie mają nikogo, z kim mogłyby o tym szczerze porozmawiać i zwyczajnie podzielić się swoją historią. Brak możliwości porozmawiania z kimś, komu można zaufać, sprawia, że kobietom towarzyszy przede wszystkim lęk, wstyd, poczucie osamotnienia i przekonanie, że są jedyne z takim doświadczeniem. Powiedzmy to w końcu głośno – nie jesteśmy jedyne! Jesteśmy jednymi z 5 mln kobiet, którym odebrano możliwość podzielenia się swoim doświadczeniem.

Inicjatorka:

14813208_10209444432926013_254091836_o-1

Matronat:

pk8m_logo_poziom


Kontakt: kontakt@mialamaborcje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *